Poradnik

  Oferta


  Styropian czy wełna

  Dylemat niejednego inwestora. Rozpatrzmy pokrótce właściwości obu materiałów, mając na uwadze, że pochodzą od sprawdzonego producenta. Ma to duże znaczenie szczególnie przy styropianie, gdyż jego produkcja nie jest aż tak wymagająca technologicznie, jak w przypadku wełny.

  Oba produkty przy tej samej grubości mają podobne właściwości termiczne.
  Styropian jest prawie dziesięciokrotnie lżejszy od wełny fasadowej, nie ma więc obawy, że konstrukcja ściany zostanie nadmiernie obciążona. Jest też tańszy i co za tym idzie tańsze są łączniki do jego mocowania (dla wełny muszą być łączniki z trzpieniem metalowym). Jest produktem ropopochodnym. Płyty styropianowe są łatwiejsze w obróbce (cięcie, szlifowanie). Nie nasiąka wodą. Jest niestety nieodporny na większość rozpuszczalników organicznych. Nie tłumi hałasu. Nie stanowi skutecznej ochrony przed ogniem i ma również niski współczynnik przepuszczalności pary wodnej. Materiał ten musi być wysezonowany przez producenta, by nie zmieniał np. wymiarów na obiekcie.

  Wełna mineralna powstaje w wyniku stopienia i rozwarstwienia skały bazaltowej. Jest nasiąkliwa, dlatego musi być dodatkowo zabezpieczana np. w pomieszczeniach mokrych lub wilgotnych. Ma doskonałe właściwości tłumiące hałas. Jest niepalna i chroni konstrukcję przed przegrzaniem. Płyty z wełny można wyginać, co jest ważne np. przy ocieplaniu budynków o pewnej krzywiźnie. W fazie obróbki może pylić. Ma dobry współczynnik paroprzepuszczalności i dużą odporność na rozpuszczalniki.
  Dlatego też, w celu zachowania kompatybilności całego systemu ociepleniowego i dobrej cyrkulacji powietrza umożliwiającej zapewnienie korzystnego mikroklimatu wewnątrz pomieszczeń, należy stosować tynki charakteryzujące się dobrą przepuszczalnością pary wodnej. Właściwości takie wykazują tynki mineralne oparte na spoiwie cementowym oraz tynki silikatowe, silikonowe i silikatowo-silikonowe. Tynki akrylowe oparte na spoiwie w postaci dyspersji akrylowej wykazują bardzo słabą przepuszczalność pary wodnej. Dlatego też materiały te są zalecane szczególnie do wykonywania ociepleń ścian styropianem, który praktycznie nie przepuszcza pary wodnej.

  Oba materiały doskonale nadają się na ocieplenia. Każdy z nich posiada pewne wady i zalety, które należy rozpatrywać pod kątem funkcji jaką spełnia lub będzie spełniał docieplany budynek. Chemia budowlana dla obu systemów różni się nieznacznie. Systemy BSO na wełnie są droższe, ale ich wybór warunkuje głównie bezpieczeństwo pożarowe.

  Wybór należy do inwestora.